BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Curenje rashladne tečnosti na „Sojuzu“ bi moglo pokrenuti spasilačku misiju na MKS-u

RT: Curenje rashladne tečnosti na „Sojuzu“ bi moglo pokrenuti spasilačku misiju na MKS-u
23.12.2022. god.

Curenje rashladne tečnosti na kosmičkom brodu "Sojuz" MS-22 moglo bi da dovede do toga da Rusija pošalje praznu kapsulu na Međunarodnu kosmičku stanicu (MKS) kako bi vratila ruske i američke članove posade na Zemlju, saopštila je ruska kosmička agencija "Roskosmos".

Sergej Krikalev, šef programa za kosmičke letove u "Roskosmosu", rekao je tokom video-konferencije da još nije doneta konačna odluka o tom pitanju.

Stručnjaci iz ruskih i američkih kosmičkih agencija „radili su zajedno kao i uvek“ na istrazi curenja, koje se dogodilo na "Sojuzu" prošle nedelje, rekao je Džoel Montalbano, predstavnik Nase pri MKS-u.

„Ekipe idu napred-nazad. Stalno razmenjujemo podatke."

Planirano je da letelicu za povratak iz orbite koriste ruski kosmonauti Dmitrij Petelin i Sergej Prokopjev, kao i Nasin Frenk Rubio. Troje kosmonauta se nalazi na MKS-u od septembra.

Rupa, prečnika nekoliko milimetara, uticala je na cev rashladne tečnosti u Sojuzu MS-22, prema istrazi Roskosmosa i NASA-e. Tečnost oslobođena kao rezultat curenja nije kontaminirala spoljašnje površine MKS-a, kao što su solarni paneli ili prozori.

Termička analiza je u toku kako bi se utvrdilo da li je "Sojuz" MS-22 sposoban da dovede posadu kući „ili treba da pošaljemo spasilačku letelicu na stanicu“, rekao je Krikalev.

U poslednjem slučaju, Sojuz MS-23 bi morao da odleti na MKS bez posade po kosmonaute Petelina, Prokopjeva i Rubija, dok bi se Sojuz MS-22 vratio na Zemlju prazan, objasnio je on.

Lansiranje Sojuza MS-23 planirano je za mart 2023. godine, ali bi njegovo lansiranje moglo biti pomereno za februar ako situacija bude zahtevala, dodao je predstavnik Roskosmosa. Ako se to dogodi, buduće misije rotacije posade na MKS-u bi morale biti „prilagođene“, dodao je Krikalev.

Tačan razlog za curenje do sada nije utvrđen, ali su obe strane odbacile bilo kakvu sugestiju da je uzrok curenja meteor.

„Oba tima za putanju, i u Hjustonu i tim za trajektoriju u Moskvi potvrdili su da to nije od kiše meteora“, rekao je Montalbano.

Još nije potvrđeno da li je rupa u Sojuzu MS-22 nastala zbog prirodnih mikrometeoroida, koje je napravio čovek u orbiti ili „neke druge vrste kvara“, dodao je on.

Izvor: RT

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.


Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti



  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © AFP / NASA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »